Sunumlarınız İçin Renk Seçerken

Sunumlarınızda renkleri dikkat çekmek, duyguları etkilemek, kategorize etmek gibi farklı amaçlarla kullanabiliriz. Peki renk seçimi yaparken hangi araçlardan faydalanabiliriz? Renk seçimi yaparken kullanabileceğimiz en pratik araçlardan bir tanesi renk tekerleğidir. Renk tekerlediğinin üzerinde temel 12 renk ve bu renklerin tonları yer almaktadır. Tasarımlarımızda renkler açısından bütünlük sağlamak için aşağıdaki 3 farklı renk seçim yönteminden birini kullanabiliriz.

1. Monokrom (Tek Renk)

Renk çarkı üzerinde bulunan bir rengin farklı tonlarının kullanılması ile elde edilir. Sadece tek bir dilim alınır ve o dilim üzerindeki farklı tonlar kullanılır. Örneğin mavi dilimini alıp içerisindeki 3 farklı tonu tasarımımızda kullanabiliriz. Bu, çalışmamıza bütünlük ve ahenk katacaktır.

2. Tamamlayıcı

Bazen reklamlarda, billboardlarda ya da bir dekorasyon dergisinde birbirine çok zıt 2 rengin oldukça uyumlu bir şekilde yan yana kullanıldığını görürüz. Bu uyumun sırrı, tamamlayıcı renklerdir. Tamamlayıcı veya karşıt renkler, renk çarkında birbirlerinin tam karşısında yer alan renklerdir. Bu renkler güçlü bir kontrast oluştururlar ve sunum tasarımına canlılık katarlar.

3. Benzeşik Tamamlayıcı

Eğer farklı renkler kullanıp daha renkli bir tasarım yapmak istiyorsanız, karşınıza renklerin uyuşmaması gibi bir problem çıkması olasıdır. Peki, bu sorunun üstesinden nasıl geleceğiz? Aslında çözüm oldukça basit. Analog seçim tekniğini kullanarak 3 farklı rengi uyumlu bir şekilde kullanmak mümkün. Bunun için yapmamız gereken tek şey, renk tekerleğimizin üzerinde yan yana 3 renk seçmek.

Renk seçimi yaparken başvurabileceğiniz başka bir yöntem ise hazır renk paletlerini kullanmaktır. Aşağıdaki siteleri ziyaret ederek size en uygun renk paletini seçebilir ve tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.

https://color.adobe.com/

https://coolors.co/

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *